Wprowadzenie zdrowych nawyków snu u małego żłobkowicza to kluczowy krok w zapewnieniu mu odpowiedniego odpoczynku i wsparcia w codziennych wyzwaniach. Niewyspane i niewypoczęte dziecko z reguły jest marudne, osowiałe i ciężkie do współpracy. Aby zadbać o prawidłowy rozwój malucha potrzebuje on energii do działania, dlatego zapewnienie odpowiednich warunków do zasypiania oraz planowania drzemek w domu czy żłobku jest tak istotne
Tworzenie stałej, spokojnej rutyny przed snem to sposób na sygnalizowanie małemu żłobkowiczowi, że nadszedł czas na wyciszenie. Ciepła kąpiel, delikatna muzyka czy czytanie ulubionej bajki mogą pomóc w stworzeniu atmosfery przygotowującej do snu. Staraj się utrzymywać regularne godziny snu, zarówno w żłobku, jak i w domu. Stała rutyna pomaga dostosować biologiczny zegar dziecka do określonego rytmu, co wpływa korzystnie na jakość snu. Ważne aby zapewnić komfort snu, odpowiednia temperatura, ciemność i cisza w pokoju z pewnością wydłuży wypoczynek. Podczas kładzenia malucha do snu ogranicz ekspozycję dziecka na światło ekranów elektronicznych. Zbyt duża stymulacja może utrudniać zasypianie, może również wpływać na niespokojną i krótką drzemkę. Bądźmy uważni na sygnały zmęczenia u malucha. Jeśli staje się drażliwy czy ma problemy z koncentracją, może to oznaczać, że nadszedł czas na drzemkę. Świadomie dbajmy o zdrową dietę dziecka, zwłaszcza wieczorem. Unikajmy podawania ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem.
Kształtowanie zdrowych nawyków snu u małego żłobkowicza wymaga cierpliwości i konsekwencji. Odpowiednia rutyna, odpowiednie warunki snu i świadome reagowanie na potrzeby dziecka to kluczowe elementy, które przyczyniają się do jego harmonijnego rozwoju i dobrego samopoczucia.